štvrtok 16. januára 2014

Google NEXUS 5 : Recenzia

Google NEXUS 5

Google Nexus 5 je priamim pokracovatelom Nexusu 4, ktoreho majitelom som bol aj ja. Ked sa ukazali prve fotografie noveho Nexusu bol som z noveho dizajnu tak trochu zaskoceni. Pretoze sa z neho stratila ta jeho originalita. Hlavne ta zadna stena s meniacim sa pozadim, sice bolo vyrobene so skla ale bolo originalne. Avsak pri vybere noveho mobilneho telefonu som nemal moc na vyber. Pretoze som nechcel ist do ziadnej "android nadstavby" a ani som nechcel vyhodit svoje tazko zarobene peniaze za kus hlinnika rozhodol som sa pre novy Nexus 5 v 32GB verzii nakolko mi ta 16GB pri tej predchadzajucej generacii nepostacovala.


Dizajn

Ako som uz spominal v uvode na zaciatku ma dizajn noveho Nexusu 5 moc nezaujal. Sklenenna zadna cast sa premenila na kus plastu s napisom Nexus. Je pravda, ze sa v ruke drzi lepsie nez predchodca ale ten punc originality sa proste stratil. Na zadnej strane pristroja sa vo vypuklej optike schovava 8MP fotoaparat, ktori od predchodcu foti o triedu lepsie. Co sa tyka prednej casti tak tej dominuje velky 5" FullHD IPS displej na ktorom je mozne sledovat aj filmy v naozaj vysokej kvalite alebo hrat narocne hry s dorazom na detaily. Nad displejom si svoje miesto nasla aj druha kamera tento krat vsak s mensim rozlisenim a to 1,3MP ale to na obcasne video hovory cez Skype alebo HangOuts uplne postaci.


Technicke parametre

Vo vnutri pristroja sa ukryva to najlepsie co sa do mobilnych telefonov da dnes dostat. Zariadenie pohana stvorjadrovy prosecor Qualcomm Snapdragon  800 nataktovany na hodnotu 2,26GHz tomu sekunduje graficky procesor Adreno 330 ktoreho taktovacia hodnota zastala na urovni 450MHz co spolu s operacnou pamatou 2GB uplne postacuje na hranie tych najnarocnejsich hier.

Co sa vsak neda povedat o vydrzi baterie jej kapacita je len 2300mAh co je pre tak vykonne zariadennie jednoducho nedostacujuce. Pri beznom pouzivani (telefonovnie, SMS, maily, internet, hry...) Vam telefon vydrzi sotva den. Preto doporucujem zaobstarat si bezdotykovu nabijacku, je to pohodlnejsie.

Na prednej strane pristroja si svoje miesto nasiel naozaj velky ale dobre citatelny displej o velkosti 5" s FullHD rozlisenim (1920x1080p) a s hustotou bodov 445ppi co asi najviac ocenia filmovi nadsenci alebo hraci graficky narocnych hier. Displej je dobre citatelny aj za priameho slnecneho svetla a aj vdaka displeju ktori je zalozeny na IPS technologii su nasledne fotografie vytvorene 8MP fotoaparatom ciste a kvalitne.


Telefon disponuje dvoma fotoaparatmi. Ten prvi v sebe schovava 8MP, funkcie ako panorama, HDR, opticka stabilizacia alebo nakrucanie videii su uz dnes standardom u vacsiny mobilov ale tento ponuka nieco navyse. Vdaka moznosti pridania sferickych fotografii do map od Googlu sa aj z Vas moze lahko stat "StreetViewMaker" a tak mozete jednoducho ukazat Vasej rodine alebo priatelom kde ste boli. Druhy fotoaparat az take prekvapenie neprinasa a to ani funkciami a ani rozlisenim, ma totiz iba 1,3MP co vsak na nudzovu fotografiu pri krasnom alebo dolezitom mieste dostacuje. Predny fotoaparat vsak skor nez na fotografovanie budete vyuzivat na videohovory.


Vo vybave telefonu najdeme aj zariadenie na bezdotykove platby tzv. NFC bohuzial ho nemozeme vyuzivat s nasou GoogleWallet nakolko je tato sluzba zatial dostupna  iba pre Americky trh. Ale mozeme ho vyuzit napr. na bezkontaktne nabijanie.

Nespornou vyhodou je pouzitie sieti stvrtej generacie, co vyuzijete najme pri surfovani po internete.

Vyrobca nezabudol ani na zdielanie dat a to na kratke vzdialenosti mozeme vyuzit Bluetooth vo verzii 4.0 a na dlhsie vzdialenosti nam posluzi WiFi ktore pracuje v protokoloch 802.11 a/b/g/n/ac. Samozrejmostou je aj podpora GPRS a GPS.

Android 4.4 KitKat

Operacnym systemom Nexusu 5 je Android vo verzii 4.4 ktoremu zachutil KitKat. Novy nie je len nazov ale aj uzivatelske prostredie ktore sa podoba na to ktore pozname s iOS zariadeni. Co sa tyka stability pocas testovania som nezaznamenal ziadne "vykyvy nalad" a to ani pri video hovore cez Skype co bola najvacsia chyba predchadzajucej verzie Androidu. 

Po prvom spusteni mate k dispozicii vsetky produkty od Googlu ako napr. Chrome, YouTube, Maps, GMail, Google+... 

Po prihlaseni sa na GMail sa Vam automaticky so synchronizuju vsetky aplikacie ktore ste vyuzivali na predchadzajucom Android zariadeni. Ako napriklad kontakty, kalendar alebo poznamky. Novinkou su tzv. Google zalozky na ktorich sa Vam zobrazuje napr. aktualna teplota, vybrane clanky, posledne hladane miesta na mape a samotna domovska obrazovka Googlu aj s "obrazkom dna". K sluzbe sa dostane jednoduchim potiahnutim prsta do prava na domovskej obrazovke.

Zaujimavou novinkou je nadstavba Google Now ktoru spustite slovnym spojenim "Ok Google" a mozete tak zadavat prikazi na vyhladavanie informacii o filmoch, spravach alebo si tak mozete zadat aj miesto kam mate namierene.

O aktualnost softveru nemusite mat starosti nakolko je Google povestny tym ze jeho zariadenia su tymi prvimi ktore maju najnovsiu verziu OS Android.


Cena

Google je znami tym ze svoje zariadenia pedava tak povediac za "vyrobne ceny" a ceny noveho Nexusu 5 ktori si mozete vybrat bud v bielej alebo ciernej farbe su pre konkurenciu likvidacne. Pretoze za 16GB verziu zaplatite v GooglePlayStore £299 (361,90€) a za 32GB verziu zaplatite £339 (410,31€).

Zhrnutie

Google nam znovu ukazal, ako ma vyzerat TOP model nesuci oznacenie AndroidPhone. Nexus 5 spravil obrovsky skok v pred oproti predchodcovi a to v dizajne ktori je praktickejsi, vybere dielov ktore su kvalitnejsie a operacnom systeme ktori je teraz ovela modernejsi nez JellyBean.

A este par slov na zaver. Na zaciatku ked mi telefon prisiel som bol v rozpakoch z dizajnu ale postupom casu zistujem, ze dizajneri len pocuvali hlasy pouzivatelov. A som hrdy ze som uz skoro mesiac v zajati Androidu.


Peter Kocsis

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára